Gå vidare till innehållet Gå vidare till chatten
Det är lätt att börja placera i aktier – de största utmaningarna kommer senare

Det är lätt att börja placera i aktier – de största utmaningarna kommer senare

Den 4 mars 2025 Bloggar och artiklar

Det sägs ofta att det svåraste är att börja. Att komma i gång med att placera i aktier är den lättaste biten. Det är betydligt svårare att placera regelbundet och kontinuerligt. Jag började själv placera under it-boomen 1999. Sedan dess har jag råkat ut för både uppgångar och fall.

Starten sker i allmänhet i en stark marknad

Ingen tidpunkt är fel för att börja placera i aktier. Den genomsnittliga avkastningen på aktiemarknaden över tid har legat kring 6–8 procent. En sådan avkastning kan nås om man äger aktier långsiktigt och gör regelbundna köp. Eftersom avkastningen utgörs av den genomsnittliga marknadsutvecklingen under år och årtionden, har starttidpunkten ingen större betydelse.

Enligt min erfarenhet är det lätt att börja placera i aktier då marknaden är stark, dvs. vid en tidpunkt då aktiekurserna stiger. Det är lätt att ta beslutet att börja när det kryllar av berättelser om lyckade placeringar på sociala medier. Samtidigt ökar risken för att de första aktierna köps då marknadsvärderingen är hög. När marknaden väl vänder går de första placeringarna med rejäl förlust. Här börjar en av de svåraste faserna när det gäller placerande, där det krävs tålamod och framför allt tro på det egna handlandet hos placeraren.

Genomsnittlig avkastning kräver kontinuerliga köp

Efter att aktieplacerandet har börjat börjar en mer krävande fas, nämligen fortsatta, regelbundna aktieköp. Aktier ska köpas regelbundet och inom olika branscher. Det är lätt att börja aktiespara när det går bra, särskilt om marknaden fortsatt att växa efter det första köpet. Men den viktigaste regeln för placerande, dvs. regelbundenhet, innebär att placeringar oundvikligen också måste göras när marknaden är svag. 

Den bästa avkastningen uppnås under svåra tider

Begreppet ”långsiktig genomsnittlig avkastning” förutsätter placerande under både goda och dåliga tider. I det senare av dessa finns en av de största utmaningarna inom aktieplacerande: det gäller att köpa aktier också när marknaden blinkar rött och aktiekurserna har sjunkit rejält. Historiskt sett vet vi att placeringar som gjorts under dåliga tider är de bästa på lång sikt.

Det är alltså just i de tider då det är svårast att placera i aktier som det lönar sig att ha is i magen, följa en regelbunden placeringsplan och köpa aktier. Om man inte köper aktier under dåliga tider finns det en mycket stor risk för att den långsiktiga genomsnittliga avkastningen aldrig blir verklighet och att placeraren tvingas nöja sig med lägre avkastning.

En diversifierad portfölj innehåller både bra och dåliga placeringar

I en väl diversifierad portfölj finns det både bra och dåliga placeringar. Det här är helt normalt. Det finns inte många aktieplacerare som har träffat mitt i prick med alla sina placeringar. Om någon påstår det, ljuger de eller har så har de aldrig placerat i aktier. I värsta fall går placeringsobjektet i konkurs. Från senare tid minns vi till exempel Talvivaara och Credit Suisse. Om det första placeringsobjektet går i konkurs, krävs det att den nya placeraren är tuff nog att acceptera att detta är något helt normalt.

Lasse Corin, chefsekonom

Aktia Bank Abp (”Aktia”) har producerat denna presentation för investerarnas bruk. Informationen är samlad från offentligt tillgängliga källor som Aktia anser vara tillförlitliga. Aktia ansvarar dock varken för riktigheten eller för fullständigheten av innehållet. Presentationen är till för att som ett hjälpmedel bland andra verktyg hjälpa investeraren att fatta beslut. Investerarens investeringsbeslut är i sista hand hans eget och det bör grunda sig på information och undersökningar som investeraren själv anser vara tillräckliga. Investeraren bör observera att det på marknaden kan ske snabba förändringar som påverkar uppgifterna i denna presentation. Aktias koncern- eller delägarbolag, samarbetspartners eller anställda vid nämnda bolag ansvarar varken för direkta eller indirekta förluster eller skador som förorsakas av användningen av denna presentation eller delar av den i investeringsverksamhet. Presentationens innehåll är riktat till den investerare som den presenterats för och skall ej ställas till någon annans förfogande. Kopiering eller citerande av denna presentation eller delar av den är förbjuden utan tillstånd av Aktia.

Investeringsverksamheten förknippas alltid med ekonomisk risk. Kunden ansvarar själv för de ekonomiska följderna av sina placeringsbeslut. Avkastning kan utebli och man kan t.o.m. förlora det investerade kapitalet. Kostnader för finansieringstjänsterna kan debiteras kunden oberoende av resultatet av placeringsverksamheten. Innan man fattar ett placeringsbeslut är det skäl att noggrant studera placeringsmarknaden och olika investeringsalternativ. Aktia ansvarar inte för att de angivna avkastningsantagandena förverkligas. De presenterade scenarierna är beräkningar av framtida resultat som bygger på tidigare uppgifter om hur värdet på denna investering varierat, och/eller gällande marknadsförhållanden, och är ingen exakt indikator. Investeringens utfall är beroende av marknadsutvecklingen och av hur länge du behåller investeringen. Informationen baserar sig på antaganden som utgår från den historiska avkastningen på olika finansierings-instrument men utgör ingen garanti för framtida utveckling av avkastning eller värde. Presentationen baserar sig inte på kundens personliga uppgifter och är inte avsedd som placeringsråd. Denna presentation är en del av Aktias marknadsföringsmaterial och har inte nödvändigt utformats enligt bestämmelserna för oberoende investeringsanalyser. De presenterade finansiella instrument omfattas inte av handelsbegränsningar som gäller investeringsanalyser. Kunden kan bli tvungen att betala även andra än via banken debiterade skatter och offentliga avgifter. Kunden skall vara medveten om att placeringar och placeringsegendom har skattepåföljder, vars ekonomiska effekter inte nödvändigtvis har iakttagits i denna presentation. Framtida resultatet omfattas av beskattning beroende på varje investerares personliga situation och som kan förändras i framtiden. Kunden bör själv skaffa nödvändig information angående skattepåföljder för sina placeringar och till dessa anknytande beslut.